Kategoriler

PIRLANTA HAKKINDA

Pırlanta değerlendirmesinde dikkat edilmesi gereken 4C kuralı hakkında ne kadar bilgiliyiz?

      * Nedir bu 4C? İsterseniz gelin biraz bundan bahsedelim...

                       

                       CUT ( KESİM )

                       COLOUR ( RENK )

                       CLAIRTY ( BERRAKLIK )

                       CARAT  ( AĞIRLIK )

 

    Pırlanta,değer kazanma yolculuğunda bu 4 ana başlık altında incelenmektedir. Siz de pırlantanızı seçerken bu 4 özelliği göz önünde bulundurarak satın almalısınız.Her pırlanta doğada oluşurken, eşsiz ve nadide birer parça olarak yeryüzüne çıkar.Bunlar doğa ananın parmak izleri gibidir.Hiçbiri bir diğeri ile aynı değildir.

AĞIRLIK (CARAT)

Pırlantaların uluslararası ağırlık birimi karat olarak belirlenmiştir. Bir karat 1/5 gram ya da 100 santim olarak değerlendirilir. 

 

RENK (COLOUR)

Pırlantaların çoğu renksizden (D) kırık renk (Z) denilen renk aralığında olur. Bu değerlendirme ulusararası standartlarda oluşturulmuş bir ‘Master Set’ ile karşılaştırma yoluyla yapılır. En yüksek derece ‘D’ olup, tamamen renksiz olarak kabul edilir.

 

BERRAKLIK (CLARITY)

Berraklık ile pırlantalarının saflık derecesi belirtilir. Pırlanta oluşurken basınç ve sıcaklık farklılıklarından meydana gelen doğa ana izleridr.Hepsi eşsiz hepsi o taşa özeldir.

 

KESİM (CUT)

Bir pırlantanın kesimi bilgi, tecrübe ve ustalık gerektirmekle beraber onun albenisini belirleyen en önemli etkendir. Doğru kesim oranlarının oluşturulması pırlantanın ışığı en iyi şekilde yansıtmasını sağlayarak optik performansın en üst düzeye taşır.Kesim ile ulaşılmak istenen ana hedefler, ışığın içeriden yansıması yani parıltı, yüzeyden en şekilde yansıması yani parlaklık ve içeriden yansırken, uygun açılarda gökkuşağı renklerine ayrılmasını sağlamaktır.

Yorumlar